Deneme Sınavında Nelere Dikkat Etmelisin?

deneme sınavını yetiştiremiyorum

Bu yazıyı okuyorsanız deneme sınavlarınız başlamıştır diyebiliriz. Deneme sınavında nelere dikkat etmelisin ? Deneme sınavında sizin için tüm gereken noktaları size bu makalemizde açıkladık.

Deneme Sınavında Zaman Yönetimi

LGS veya YKS hazırlıkta zamanı doğru kullanmak çok önemlidir. Aksi halde ağzınızdan şu cümlelerin çıktığını görebilirsiniz; “Türkçe bitince zaten 40 dakika kalmıştı.”, “Matematiğim yine yetişmedi”, “Matematikten sonra diğer sorulara zaman kalmadı.”, “Deneme sınavını yetiştiremiyorum.” vs.

Deneme sınavlarında zamanı kontrol etmek için bazı tavsiyelerimizi sizin için derledik.

DENEME SINAVINDA NELERE DİKKAT ETMELİSİN?

Aşağıda birkaç madde ile deneme sınavlarını neden yetiştiremediğinizi ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi yazdık…

 • Mutlaka zaman tutarak deneme sınavını çözmelisiniz.
 • Cevapları optik kağıda geçerken, tek tek ya da sayfa sayfa optiğe geçirmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle kaydırmanın önüne geçmiş olursunuz. Eğer bir de bölüm sonlarında seçtiğiniz birkaç soruyu doğru şıkta kodlanıp kodlanmadığını kontrol ederseniz daha garanti olacaktır.
 • Deneme sınavlarına çok tok yada çok girmemeniz önerilir. Çok tok olursanız uykunuz gelebilir. Çok aç olursanız da rahatsız olabilirsiniz.
 • Deneme sınavlarını yetiştirememenizin nedeni genel olarak soruları yavaş çözmenizdir. Soruları daha hızlı çözebilmek için tabii ki de bol bol soru çözülmelisiniz. Sınava hazırlık maratonundan önce bol bol kitap okuyan birisi iseniz bu sizin işinize çok yarayacaktır. Soru çözdükçe ve tiplerine alıştıkça soruları daha hızlı çözeceksiniz.
 • Deneme sınavında en iyi olduğunuz dersten çözmeye başlayın. Bu hem sizi motive eder hem de hız olarak iyi durumda tutar. Çok zaman kaybetmemek ve soruları çözemedikçe moralinizin bozulmaması için önce sevdiğiniz dersten başlayın.
 • Aynı soruda çok uzun süre takılmayın. Baktınız ki, soru çok karmaşık geldi ve gitmiyor boş bırakın ve geçin. Tüm soruları çözdükten sonra boş bıraktığınız soruların birçoğunu çözebildiğini görebileceksiniz. Fakat bir soru çözülecek gibi değilse çok uğraşmayın.
 • 15-20 dakikada bir zamanınızı kontrol edebilirsiniz. Zamanı kontrol etmek sizin için iyi bir dönüttür. Böylelikle nasıl gittiğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlarsınız. Örneğin matematik bölümüne ne zaman başladığınızı  ve 10-15 dakika sonra kaç soru çözdüğünüzü kontrol edebilirsiniz.
 • Kendinize bir plan oluşturun. Örneğin; “Türkçe bölümünü 50 dakikada çözeceğim.” veya “Fen Bilimlerini önce çözeceğim” gibi cümleler kurarak planlar oluşturun ve hata yapmaktan korkmayın. Zaten deneme sınavındasınız. Farklı farklı planlar deneyin ve kendinize en uygun olanı kullanın.
 • Bol bol deneme çözün. Deneme çözdükçe alışacaksınız ve hızlanacaksınız. www.bestmatematik.comkolay orta zor lgs soru bankası
 • Deneme sınavında soruları hızlı çözmek istiyorsanız, soru bankası çözerken de kendinize süre tutunuz. Soruların zorluk düzeyine göre soru başı 1 dakika veya 2 dakika verebilirsiniz. Alarmınızı kurun ve ona göre sınavı sonlandırın. Ona göre kaç soru eksik kaldığını görecek ve buna devam ettikçe alışacaksınız.
 • Bunları yaptığınız halde halen deneme sınavlarında işler yolunda gitmiyorsa Best Matematikle iletişime geçiniz. Öğrenci koçlarımız size destek olacaktır.
  matematik demo ders ücretsiz matematik dersi

YAPAMADIĞINIZ SORULARI ÖĞRETMENLERİNİZE SORUN

Deneme sınavlarında yaptığınız hatalar sizi üzmesin. Çünkü adı üzerinde bu bir denemeydi. Ama hatalarınızdan ders alın ve tekrarlamamaya çalışın.  Önemli olan hata yaptıktan sonra öğretmeninize danışmak ve çözemediğiniz soruların çözümünü öğrenmektir. Öğretmeninize soruyu gösterir göstermez çözeceğini fark edeceksiniz. Neden? Çünkü öğretmeniniz büyük ihtimalle çok fazla soru çözdüğü için artık soru tiplerine alışmıştır. Bu yüzden sizin de bol bol soru çözüp en az öğretmeniniz kadar sorulara alışmanız gerekmektedir.

Yazdıklarımızı uygularsanız bir daha “Deneme sınavlarını yetiştiremiyorum” gibi cümleler kuracağınızı zannetmiyoruz. Deneme sınavında nelere dikkat etmelisin adlı makalemiz burada sona erdi. Tavsiyelerimize kulak vermeniz yararınıza olacaktır.

Başarılar dileriz.

Whatsapp