Yeni Nesil Soru Çözümü Taktikleri

lgs matematik

Yeni Nesil Soru Çözümü Taktiklerine Kulak Verin

LGS ve YKS ‘de öğrenci ve velilerin en çok sıkıntı yaşadığı meselelerden biri yeni nesil sorulardır. Biz de sizin için bu probleme dönük Yeni Nesil Soru Çözümü Taktikleri yazımızı uzman öğretmenlerimizle görüşerek derledik. Öncelikle yeni nesil soru nedir ve sınava etkisinden biraz bahsetmek istiyoruz.

Yeni Nesil Soru Nedir?

2018 yılından itibaren MEB tarafından beceri temelli olarak adlandırılan hayatın içinden şekillerle ve hikayelerle oluşturulan sorulara denir.

Yeni Nesil Soru Çözümünün Sınava Etkisi

Artık hem LGS ‘de hem YKS ‘de soruların %80 ‘inden fazlası yeni nesil sorulardan oluşmaktadır. Bundan dolayı yeni nesil sorulara alışmak ve sınava hazırlanırken pratik yapmak sınav başarısı için çok önemlidir. Bunun için biz de sizlere yeni nesil soru çözerken hangi taktikler uygulamanızı hocalarımızdan dinleyerek derledik. Bu taktikler sizin sınav başarınızı %100 etkileyecektir.

YENİ NESİL SORU ÇÖZÜMÜ TAKTİKLERİ

Siz de ‘Konuları anlayabiliyorum ama yeni nesil soruları çözemiyorum’ diyenlerden misiniz? O zaman bir yeri es geçiyorsunuz demektir. Mutlaka yeni nesil soru çözümü taktikleri yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

 • Konuyu kavramak için 40-50 soru çözün

Yeni nesil soruları başarılı bir şekilde çözebilmeniz için öncelikle o konuya ait kazanımı kavramış olmanız gerekmektedir. Yani konuyu çok iyi anlamış olmalısınız. Peki bunun için ne yapmalısınız? Konuyu dinledikten sonra başlangıç seviyesindeki kitaplardan kazanım düzeyinde en az 40-50 adet soru çözmüş olmalısınız. Çözemediğiniz soruları da mutlaka çözdürüp, çözümlerini öğrenmelisiniz.

 • Soruyu anlamak, çözmenin yarısıdır

Kazanımları kavradıktan sonra ise artık sıra yeni nesile geçiş sorularına geldi. Orta seviye diyebileceğimiz soru bankalarındaki soruları çözmeye çalışmalısınız. Yeni Nesile geçiş sorularında ilk başlarda çözemediğiniz çok soru olabilir. Ayrıca çok uzun zaman alıyor olabilir. Eğer daha önce hiç yeni nesil soru çözmediyseniz bunu önemsemeyin ve soruları dikkatli bir şekilde anlayarak okumaya çalışın. Her bir soru için 1 dakikayı, soruyu okuma ve anlamaya ayırabilirsiniz. Kalan 1-1,5 dakikayı ise sorunun çözümüne ayırabilirsiniz. Soruyu anlamak, soru çözümünün yarısıdır. Onun için dikkatli bir şekilde size verilenleri ve isteneni ayırt edecek şekilde anlamış olmalısınız. www.bestmatematik.com

kitap okumanın matematiğe etkisi deneme sınavını yetiştiremiyorum

 • Yeni Nesil Soru Çözümü Taktikleri kısaca;

 1. Her konudan sonra en az 40-50 kazanım düzeyinde soru çözmelisiniz.
 2. Direk yeni nesil sorulara geçmemelisiniz. Kazanımları kavradıktan sonra konuyu anladığınızı hissettiğiniz zaman en son yeni nesil soru çözmeye başlayınız.
 3. Yeni nesil soru bankası alırken, sizin seviyenize uygun olanı tercih etmelisiniz. (Bakınız-> LGS Matematik için kitap tavsiyeleri yazımızı okumalısınız)
 4. Çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürmelisiniz. Çözemediğiniz soruları kesip, bir dosyada biriktirmelisiniz. Ayda 1 kere o soruları tekrar çözmelisiniz. Unutmayın, sizi geliştiren çözemediğiniz sorulardır.
 5. Yeni nesil sorular, uzun paragraflı olduğu için okuduğunu anlama kabiliyetiniz gelişmiş olmalıdır. Bunun için günde 20-30 sayfa kitap okumalısınız. (Bakınız-> Kitap Okumanın Yeni Nesil Soru Çözümüne Etkisi yazımızı okumalısınız)
 6. Her konunun ardından LGS/ YKS çıkmış soruları çözmelisiniz. Ayrıca MEB Örnek soruları da mutlaka çözmeyi ihmal etmemelisiniz.
 7. Eğer halen yeni nesil soru çözümlerini başaramıyorsanız tecrübeli bir öğretmenden matematik özel ders almalısınız.

  LGS Türkiye 1.lerinden tavsiyeler YKS Türkiye 1.lerinden tavsiyeler

 • YENİ NESİL SORU ÇÖZMEK ÇOK ZAMAN ALIYOR.
  DENEMEYİ YETİŞTİREMİYORUM DİYENLERDEN MİSİNİZ?

Daha önce en az 1 tane yeni nesil soru bankası bitirdiyseniz artık soruları zamana bağlı olarak çözmelisiniz. Çünkü unutmayın, sınavda size sınırlı bir süre verilmektedir. Sınavda makul olarak Matematiğe ayıracağınız süre ise 40-45 dakika olacaktır. Bunun için soru bankası çözerken her bir soruya başlangıçta yaklaşık 3 dakika, belli bir süre sonra(Ocak ayından itibaren) ise 2 dakika vermelisiniz.

Süre tutarak soru bankası çözmek size deneme tecrübesi yaşatacaktır. İlk başta zor olsa da eğer azmederseniz denemelerde zaman paylaşımını çok iyi yaptığınızı fark edeceksiniz.

(devamı gelecek)

Best Matematik olarak öğrenci koçluğu hizmetimizle, sınavlara hazırlanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, yeni nesil soru çözümlerinde hangi taktikler uygulamanız gerektiğini örneklerle anlatıyoruz. Siz de bizimle ön görüşme yaparak tanışabilirsiniz. Siz de Best Matematiğe başvurmak için hemen aşağıdaki formu doldurunuz. En kısa sürede size ulaşıp, bilgi verilecektir.