Yeni Nesil Soru Çözme Taktikleri

yeni nesil soruları çözemiyor musunuz

YENİ NESİL SORU ÇÖZME TAKTİKLERİ

LGS ve YKS ‘de öğrenci ve velilerin en çok sıkıntı yaşadığı meselelerden biri yeni nesil sorulardır. 2022 LGS Matematik ve 2022 YKS Matematik sınavı sorularına bakıldığında, soruların %100’ünün yeni nesil sorulardan oluştuğu görülmektedir. Öğrenciler “Yeni nesil soruları çözemiyorum, matematik yeni nesil sorular nasıl çözülür” diye merakla bizlere sürekli sormaktadırlar. Biz de sizin için bu probleme dönük “Yeni Nesil Soru Çözümü Taktikleri” yazımızı uzman öğretmenlerimizle görüşerek derledik. Öncelikle yeni nesil soru nedir ve sınava etkisinden biraz bahsetmek istiyoruz.

yeni nesil soru nedir

Yeni Nesil Sorular Ne Demek

2018 yılından itibaren MEB tarafından beceri temelli olarak adlandırılarak hayatın içinden şekillerle ve hikayelerle oluşturulan soru tiplerine yeni nesil soru denir.  2018 yılından itibaren öğrenci ve veliler tarafından yeni nesil sorular ne demek gibi aramalar artmış ve öğrencilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Yeni nesil sorular her geçen yıl artan zorluk düzeyiyle adından sıkça söz ettirir.

yeni nesil soruları çözemiyorum

Yeni Nesil Soruları Çözemiyorum Diyorsanız

Artık hem LGS ‘de hem YKS ‘de soruların %80 ‘inden fazlası yeni nesil sorulardan oluşmaktadır. Bundan dolayı yeni nesil sorulara alışmak ve sınava hazırlanırken pratik yapmak sınav başarısı için çok önemlidir. Bunun için biz de sizlere yeni nesil soru çözerken hangi taktikler uygulamanızı, en kısa yeni nesil soru çözme taktiklerini ve hızlı yeni nesil soru çözme taktiklerini hocalarımızdan dinleyerek derledik. Bu taktikler sizin sınav başarınızı %100 etkileyecektir.

Yeni Nesil Sorular Hangi Sınıfta Çözülmeye Başlanmalıdır?

LGS sınavı gibi ciddi bir sınavda, test sorularının %100’ünün beceri temelli yeni nesil sorulardan oluştuğu bir gerçektir. Bundan dolayı da LGS’nin altyapısı olan ortaokul sınıflarından itibaren artık öğrencilerin yeni nesil çözmeye alışmaları gerekmektedir. Yani 5.sınıf, 6.sınıf ve 7.sınıfta yeni nesil sorular derste veya özel derslerde çözülerek öğrenciye öğretilmelidir. Bazı öğretmenlerimiz 3.sınıf ve 4.sınıfta da beceri temelli sorular çözmektedir. Öğrencinin seviyesine göre çözmek en doğrusudur.

Yeni Nesil Sorular Neden Zor?

Okulda verilen eğitimde öğrenciler konularla birlikte kazanım tipinde sorularla karşı karşıya kalmaktadırlar. Yeni nesil soruları ya hiç çözmemektedirler ya da çok az çözmektedirler. LGS veya YKS  türü sınavlarda ise sadece yeni nesil sorular sorulmaktadır. Hal böyle olunca da öğrenciler bu sınavlarda başarılı olmak için ya kursa gitmek zorunda kalıyor ya da özel ders almak zorunda kalıyor. Şimdi size yeni nesil soru çözmenin taktiklerini ve püf noktalarını vereceğiz. 

Yeni Nesil Soru Çözümü Taktikleri

Siz de ‘Konuları anlayabiliyorum ama yeni nesil soruları çözemiyorum’ diyenlerden misiniz? O zaman bir yeri es geçiyorsunuz demektir. Mutlaka yeni nesil soru çözümü taktikleri yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

yeni nesil sorular nasıl çözülür

Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür?

 • Konuyu kavramak için 40-50 soru çözün.

Yeni nesil soruları başarılı bir şekilde çözebilmeniz için öncelikle o konuya ait kazanımı kavramış olmanız gerekmektedir. Yani konuyu çok iyi anlamış olmalısınız. Peki bunun için ne yapmalısınız? Konuyu dinledikten sonra başlangıç seviyesindeki kitaplardan kazanım düzeyinde en az 40-50 adet soru çözmüş olmalısınız. Çözemediğiniz soruları da mutlaka çözdürüp, çözümlerini öğrenmelisiniz.

 • Soruyu anlamak, çözmenin yarısıdır.

Kazanımları kavradıktan sonra ise artık sıra yeni nesile geçiş sorularına geldi. Orta seviye diyebileceğimiz soru bankalarındaki soruları çözmeye çalışmalısınız. Yeni nesile geçiş sorularında ilk başlarda çözemediğiniz çok soru olabilir. Ayrıca çok uzun zaman alıyor olabilir. Eğer daha önce hiç yeni nesil soru çözmediyseniz bunu önemsemeyin ve soruları dikkatli bir şekilde anlayarak okumaya çalışın. Her bir soru için 1 dakikayı, soruyu okuma ve anlamaya ayırabilirsiniz. Kalan 1-1,5 dakikayı ise sorunun çözümüne ayırabilirsiniz. Soruyu anlamak, soru çözümünün yarısıdır. Onun için dikkatli bir şekilde size verilenleri ve isteneni ayırt edecek şekilde anlamış olmalısınız. www.bestmatematik.com

 • Matematik yeni nesil soruları hızlı çözün. 

Matematik yeni nesil soruları hızlı çözebilmek için soru bankasından yeni nesil soruları çözerken mutlaka kendinize zaman vererek çözmelisiniz. Kazanım düzeyinde sorular için soru başı 2 dakika, başlangıç-orta düzey yeni nesil sorularda soru başı 2,5 dakika, zor düzey yeni nesil sorularda ise soru başı 3 dakika civarında süre vererek çözmelisiniz. Eğer 20 soruluk bir test çözüyorsanız size verdiğimiz süreleri soru sayısıyla çarpınız. Eğer süre dolduğunda kalan sorularınız varsa onları da çözmeye çalışınız. Bu süre ile soru çözme hususunu sabırla devam ettirirseniz artık sizde birkaç ay içerisinde matematik yeni nesil sorularını hızlı çözebildiğinizi göreceksiniz.

 • Hangi Yeni Nesil Soru Bankasını Çözmelisiniz?

Şuan piyasada 50yi aşkın yeni nesil soru bankası bulunmaktadır. Öncelikle dikkat etmeniz gereken soru bankasının kalitesi veya markası değil, öğrencinin seviyesidir. Öğrenci seviyesine uygun olan soru bankası seçilmelidir. Aksi halde seviyesinin çok çok üstünde bir soru bankası seçildiğinde öğrenci matematikten soğuyabilir. Ya da seviyesinin altında soru bankası seçildiğinde ise faydalı olmayabilir. Sizin için “Seviye Seviye LGS Yeni Nesil Soru Bankası Tavsiyeleri “ sayfamızda detaylı bir incelemede bulunduk. Tavsiye ederiz.

 • En az, en çok, eş, olabilir/ olamaz, tam sayı, doğal sayı, kesinlikle ifadelerine dikkat edin.

Soru kökünde veya sorunun açıklamasında bu tür ifadeler genellikle bulunmaktadır. Bu ifadelere dikkat etmediğinizde soruların çözümünü genellikle yanlış yapmaktasınız. Onun için bu ifadeleri gördüğünüzde bunların altını çizmenizi veya yuvarlak içine almanızı tavsiye ediyoruz. Sonuca ulaşırken de son kez “Benden isteneni buldum mu?” sorusunu kendinize sormanızı tavsiye ediyoruz.

 • Verimli ders çalışma tekniklerini öğrenmelisiniz.

Eğer bu maddelerin çoğunu yapıyorum ama yine de tam istediğimiz gibi olmuyor diyorsanız ders nasıl çalışılır ve verimli ders çalışma teknikleri üzerine size nokta atış bilgiler verdiğimiz sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

yeni nesil soruları çözme taktikleri

 • Kısaca Yeni Nesil Soru Çözümü Taktikleri

 1. Her konudan sonra en az 40-50 kazanım düzeyinde soru çözmelisiniz.
 2. Direk yeni nesil sorulara geçmemelisiniz. Kazanımları kavradıktan sonra konuyu anladığınızı hissettiğiniz zaman en son yeni nesil soru çözmeye başlayınız.
 3. Yeni nesil soru bankası alırken, sizin seviyenize uygun olanı tercih etmelisiniz. (Bakınız-> LGS Matematik için kitap tavsiyeleri yazımızı okumalısınız)
 4. Çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürmelisiniz. Çözemediğiniz soruları kesip, bir dosyada biriktirmelisiniz. Ayda 1 kere o soruları tekrar çözmelisiniz. Unutmayın, sizi geliştiren çözemediğiniz sorulardır.
 5. Yeni nesil sorular, uzun paragraflı olduğu için okuduğunu anlama kabiliyetiniz gelişmiş olmalıdır. Bunun için günde 20-30 sayfa kitap okumalısınız. (Bakınız-> Kitap Okumanın Yeni Nesil Soru Çözümüne Etkisi yazımızı okumalısınız)
 6. Her konunun ardından LGS/ YKS çıkmış soruları çözmelisiniz. Ayrıca MEB Örnek soruları da mutlaka çözmeyi ihmal etmemelisiniz.
 7. Eğer halen yeni nesil soru çözümlerini başaramıyorsanız tecrübeli bir öğretmenden matematik özel ders almalısınız.
 • Yeni Nesil Sorular Nasıl Çözülür? Denemeyi Yetiştiremiyorum diyorsanız…

Daha önce en az 1 tane yeni nesil soru bankası bitirdiyseniz artık soruları zamana bağlı olarak çözmelisiniz. Çünkü unutmayın, sınavda size sınırlı bir süre verilmektedir. Sınavda makul olarak matematiğe ayıracağınız süre ise 40-45 dakika olacaktır. Bunun için soru bankası çözerken her bir soruya başlangıçta yaklaşık 3 dakika, belli bir süre sonra(Ocak ayından itibaren) ise 2 dakika vermelisiniz.

Süre tutarak soru bankası çözmek size deneme tecrübesi yaşatacaktır. İlk başta zor olsa da eğer azmederseniz denemelerde zaman paylaşımını çok iyi yaptığınızı fark edeceksiniz.” Deneme Sınavına Nelere Dikkat Etmelisin ” sayfamızda bu hususu detaylarıyla anlattık. Sayfamızı inceleyebilirsiniz.

yeni nesil soruları çözemiyorum

LGS 2024 Matematik Yaz Kampı

LGS 2024 Matematik yaz kampı derslerimiz başladı. Sen de LGS şampiyonlarımız arasına girmek ister misin? LGS matematik yaz kampı sayfamızdan detayları öğrenebilirsiniz.

ücretsiz matematik dersi
Best Matematik olarak öğrenci koçluğu hizmetimizle, sınavlara hazırlanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, yeni nesil soru çözümlerinde hangi taktikler uygulamanız gerektiğini örneklerle anlatıyoruz. Siz de bizimle ön görüşme yaparak tanışabilirsiniz. Siz de Best Matematiğe başvurmak için hemen aşağıdaki formu doldurunuz. En kısa sürede size ulaşıp, bilgi verilecektir.

ücretsiz matematik tanışma dersi
Whatsapp