7. sınıf LGS ‘ye Nasıl Hazırlanmalı?

İsterseniz 7. sınıf LGS ‘ye Nasıl Hazırlanmalı? sorunuza geçmeden evvel LGS sınavı nedir ve sizin için önemi nedir kısaca değinelim. Çünkü hedefimiz LGS.

LGS nedir?

Liselere giriş sınavının kısaltmasıdır. 8. sınıfın sonunda tüm öğrencilerin girdiği ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri ve nitelikli Anadolu Liselerine öğrenci seçmek için hazırlanan bir sınavdır. Bu liselere LGS puan üstünlüğüne göre (yüzdelik dilim) merkezi yerleştirme yapılmaktadır.

LGS ‘nin Önemi

LGS sınavı zorluk düzeyi yüksek bir sınav olduğu için LGS’ye  hazırlanan ve yüksek hedefi olan öğrenciler 8.sınıftan önce de çalışmaya başlamalıdır. Fen/ Sosyal Bilimleri liselerinde veya nitelikli Anadolu Lisesi hedefliyorsanız yazımızın devamındaki tavsiyelere kulak verin.

LGS Sınavı Hakkında Kısaca Bilgi Verelim

LGS’ de 50 sözel, 40 sayısal olmak üzere toplam 90 soru vardır ve bu soruları cevaplaması için öğrencilere toplam 155 dakika süre verilmektedir.
Sınav sözel ve sayısal olmak üzere 2 oturumda gerçekleşmektedir. Sözel bölümde 50 soru için 75 dakika süre verilir. Sayısal bölümde 40 soru için 80 dakika süre verilir. Sözel ve sayısal oturum arasında, 45 dakika mola verilmektedir.

LGS sınavında öğrenciler 8. sınıf konularından sorumlu tutulmaktadır. Sınav test şeklinde gerçekleştirilmektedir. Sınavda Türkçe-Matematik ve Fen bilimleri derslerinden 20’şer soru yer almaktadır. İnkılap tarihi, İngilizce ve Din Kültürü derslerinden 10’ar soru yer almaktadır. Sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürür ve puan hesaplanırken standart sapma da dikkate alınmaktadır.

7. sınıf LGS ‘ye Nasıl Hazırlanmalı?

Eğer yüksek hedefleriniz var ve iyi bir liseye gitmek istiyorsanız, 7.sınıftan fedakarlık yaparak LGS için ders çalışmaya başlamalısınız. Peki nasıl? Nelere çalışmalısınız?
Tabii ki 8.sınıf LGS konularına çalışmaktan ziyade sizi seneye rahat ettirecek konularda çalışma yapmanız zaten sizi 1-0 öne geçirecektir .

yeni nesil soruları çözemiyorum

7. sınıftan LGS ‘ye Hazırlık İpuçları

  1. Günlük 45 dakika kitap okuyarak şimdiden okuduğunuzu anlama yeteneğini geliştirebilirsiniz. Böylelikle uzun yeni nesil soruları anlayamıyorum türünden sorunlarınız olmayacaktır. Sevdiğiniz türde kitaplar okuyabilirsiniz. (Kitap tavsiyeleri için yazımızı tavsiye ederiz . Kitap Tavsiyeleri )
  2. Tam sayılar, rasyonel ifadeler, cebirsel ifadeler gibi konularda bol bol yeni nesil soru çözmelisiniz. Çözemediğiniz soruları ise öğretmenlerinize çözdürmelisiniz. Bu konuda eksiklik hissederseniz Best Matematiğin tecrübeli kadrosuna güvenebilirsiniz.
  3. MEB tarafından öğrencilere verilen 7.sınıf Beceri Temelli Testler kitabının mutlaka çözülmesi gerekmektedir. Çözülemeyen soruların da mutlaka çözümünün öğrenilmesi gerekmektedir. Bu soruların hepsi LGS standartlarındadır.
    7.sınıf beceri temelli test kitabı
  4. Son yıllarda çıkmış LGS soruları incelendiğinde geometri sorularının ağırlıkta olduğu görülecektir. Bundan dolayı 7.sınıf matematik son konularının iyice kavranması ve bol bol yeni nesil sorular çözerek, geometri soruları için iyi bir bakış açınızın olması gerekmektedir.
  5. Türkçe Paragraf kitabı alarak şimdiden paragraf sorularına aşina olmalısınız. Unutmayın Türkçe dersi de LGS puanınız için çok önemli bir derstir. Best Matematik
  6. Her hafta 5 tane İngilizce kelime ezberlemelisiniz. Bunun içinde İngilizce kartlar oluşturarak bunları bir kavanozda tutmalısınız. Kartların bir tarafında İngilizce kelime ve o kelimenin geçtiği bir cümle, diğer tarafında ise Türkçe karşılığını yazmalısınız.
  7. Yeni nesil soru çözme taktiklerini verdiğimiz sayfamızı ziyaret ederek, yeni nesil sorular üzerinde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son olarak 

8.  Okullar kapandıktan sonra 15 gün dinleniniz. Haziran sonu veya Temmuz ayıyla birlikte mutlaka Matematik dersi müfredatına başlamalısınız. LGS Matematik müfredatı çok geniş ve bir hayli zorlu olduğu için erken başlamak ve konuları erken bitirerek bol bol deneme çözmek tavsiye edilir.

matematik demo ders
ücretsiz matematik dersi

Best Matematik olarak 7.sınıftan LGS ‘ye hazırlık gruplarımız Haziran sonunda başlamaktadır. Öncesinde öğrencilerimizle 7.sınıf tekrar dersleri yaparak, 7.sınıf konularının pekişmesini sağlıyor ve öğrencileri seviye gruplarına ayırıyoruz. Her öğrenci kendi seviyesindeki arkadaşlarıyla beraber ders görmektedir. Özel VİP derslerde küçük sayıda gruplara özel eğitim verilmektedir.

Derslerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişimden irtibata geçiniz.

Öğrencilerimize 7.sınıftan LGS bilincinde ders çalışmalarını tavsiye ederiz. Başarılar dileriz.

Whatsapp