Kitap Okumanın Yeni Nesil Soru Çözümüne Etkisi ve Faydaları

kitap okumanın yeni nesil soru çözümüne etkisi

Kitap okumanın yeni nesil soru çözümüne etkisi olduğunu belki de ilk defa duyuyorsunuz. Yeni nesil soruların, uzun paragraflardan ve günlük hayattaki olaylardan oluştuğu bir gerçektir. Paragrafların uzun olması, öğrencileri korkutmuş olsa da sadece verilmek istenen mesaja odaklanılmalıdır. Uzun paragraf, zor soru anlamına gelmemektedir. Aksine birçok soruda uzun paragraflar çözümü kısa ve kolaydır.

Uzun paragraflarda verilmek istenen mesajı, verilen ve istenenleri anlamanın yolu da bol kitap okumaktan geçmektedir. Bol kitap okuyan öğrenci, artık uzun paragraflara karşı ön yargısı olmaz. Böylelikle muhakeme yapma, sebep-sonuç ilişkisi kurma, çıkarımda bulunma özelliği gelişir.

Kitap okuma LGS başarısında ders çalışmak kadar değerlidir. Onun için LGS’ye hazırlanan öğrencilerimizin her gün 20-30 sayfa kitap okumaları önerilmektedir. Öğrencinin herhangi bir derse vakit ayırması gibi, günlük olarak da 45 dakika civarında kitap okumaya vakit ayırması çok önemlidir. Eğer kitap okumanın sizin için faydasına inanıyorsanız, sıra hangi kitapları okuyacağınıza geldi.

LGS’YE HAZIRLANIRKEN HANGİ KİTAPLARI OKUMALIYIM?

Cevabımız kısa. Öncelikle çok sevdiğiniz tarzda konusu olan ve size çekici gelen kitapları okumalısınız. Çünkü kitap okumaya karşı ön yargısı olan öğrenciler önce kitapları kendi istek ve arzularına göre seçmeliler.

Tavsiye edilen kitaplara gelecek olursak öncelikle dünya klasiklerini size önerebiliriz. Gençlik romanları, macera romanları ve aşk romanları sizin daha çok dikkatinizi çekecektir. LGS’ye hazırlanırken okuyabileceğiniz 20 tane kitabı Best Matematik olarak derledik. Bu kitaplardan istediğinizi seçebilir ve kitap okumanın yeni nesil soru çözümüne etkisini bizzat yaşayarak görebilirsiniz.

LGS ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYE 20 KİTAP

 1. Kürk Mantolu Madonna- Sebahattin Ali
 2. Beyaz Gemi-Cengiz Aytmatov
 3. Çalıkuşu- Reşat Nuri Güntekin
 4. Yılkı Atı- Abbas Sayar
 5. Toprak Ana- Cengiz Aytmatov
 6. Gün Olur Asra Bedel-Cengiz Aytmatov
 7. Karagöz ile Hacivat
 8. Suç ve Ceza-Dostoyevski
 9. Sefiller- Victor Hugo
 10. Deniz Kurdu- Jack Landon
 11. Kraliçeyi Kurtarmak- Vladimir Tumanov
 12. Uçurtma Avcısı- Khaled Hosseini
 13. Beyaz Zambaklar Ülkesinde- Grigory Petrov
 14. Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconcelos
 15. Pal Sokağı Çocukları- Ferenc Molnar
 16. İki Şehrin Hikayesi- Charles Dickens
 17. İnsan Ne İle Yaşar- Tolstoy
 18. İnci-John Steinbeck 
 19. 80 Günde Devri Alem-Jules Verne
 20. Son Adanın Çocukları-Zülfü Livaneli