LGS Matematiğe Nasıl Çalışılır?

lgs matematiğe nasıl çalışılır

MEB LGS‘de matematik okuryazarı öğrencileri seçmeyi hedefliyor her zaman. Bunun anlamı şu: Ezberleyen öğrenci değil, öğrendiği bilgiyi içselleştiren, farklı problem durumlarında ve günlük hayatta kullanabilen, analitik düşünen öğrenci. Yani ezberleme şeklinde bir çalışma tarzı bir öğrenciyi asla başarıya ulaştırmaz. LGS matematiğe nasıl çalışılır diye merak ediyorsanız, yazının devamı size göre…

PEKİ LGS MATEMATİĞE NASIL ÇALIŞMALISINIZ:

  1. KAZANIMLARI ÖĞRENMEDEN YENİ NESİL SORULARA GEÇİŞ YAPMA:

   Bazen öğrenciler sınavda yeni nesil sorular gelecek diye kazanımları tam olarak öğrenmeden yeni nesil sorularla çalışmaya başlıyor. Yeni nesil soruları çözemeyince de ben yapamıyorum diye çalışmayı bırakıyor. Öncelikle kazanım kavrama testleri çözmelisin.

   LGS Türkiye 1.lerinden tavsiyeler deneme sınavında nelere dikkat etmelisin

  2. ÖNCE KAZANIM DÜZEYİNDE KAYNAKLARDAN BAŞLAMALISIN:

   Ardından yeni nesile geçiş soru bankalarıyla yani hem kazanım hem yeni nesil beraber olan soru bankalarıyla devam etmelisin. Ardından da yeni nesile geçiş yapmalısın. Bunları da yaptıktan sonra üst düzey yeni nesil soru bankaları çözme vakti gelmiş demektir. (Bakınız: LGS Matematik için kitap tavsiyeleri )

  3. ÇÖZEMEDİĞİN SORULAR ÇOK ÖNEMLİ:

   Yapabildiğin sorular elbette güzel ama yapabildiğin sorular değil yapamadığın sorular seni başarıya ulaştırır. Yapamadığın soruyu önce kendin bir kez daha çözmeye çalış, sonrasında ise mutlaka öğretmenlerine sor.

  4. PLANLI VE DÜZENLİ ÇALIŞ:

   Hangi yayından kaç adet soru çözdüğünü günlük olarak bir kağıda not et.

   yeni nesil soruları çözemiyorum  deneme sınavını yetiştiremiyorum

  5. DENEMELERİ SÜRELİ ÇÖZ:

   Matematik denemesi çözüyorsanız önce 50 dakika süre verin kendinize. Ardından süreyi kademeli olarak önce 45 dakika sonra da 40 dakikaya düşürün. www.bestmatematik.com

  6. GEOMETRİK SORULAR ÇÖZ:

   LGS 2021’de  görüldüğü üzere soruların birçoğu geometrik şekilleri içeren şekilde hazırlanmıştır. 0 yüzden özellikle şekilli sorulara önem ver.

  7. ZAMAN YÖNETİMİ:

   Sınavlarda zaman yönetimini doğru bir şekilde yapabilmek en az bilginiz kadar önemlidir. Yapamadığınız bir soruyla inatlaşmayın, turlama tekniğiyle ilerleyin. Sonradan yapamadıklarınıza dönersiniz. Döndüğünüzde bir kısmını kolaylıkla yapabildiğinizi fark edeceksiniz.

  8. MUTLAKA KİTAP OKUYUN:

   Günlük 20-30 sayfa kitap okumak özellikle yeni nesil soru çözümlerinde size katkı sağlayacaktır.

   kitap okumanın matematiğe etkisi   matematik özel ders fiyatları

  9. FARKLI YAYINLARI ÇÖZ:

   Farklı yayınların soru bankası ve denemelerini çözmek farklı soru türleri görmeni sağlar. Bunu yapman sınavda sürpriz yaşamanı engelleyecektir.

Bu 9 maddeyi yaparsanız LGS matematiğe nasıl çalışılır diye düşünmenize gerek kalmaz. LGS hazırlık azim ve sabır gerektirir. Ayrıca uzman bir öğrenci koçundan veya bir öğretmeninizden destek alarak hazırlanmanız gerekir. Yoksa doğru yaptığınızı zannettiğiniz birçok şeyin aslında yanlış olduğunun farkına varacaksınız. Saatlerce ders çalışmaktan ziyade nitelikli çalışmak, yüzlerce soru çözmekten ziyade nitelikli ve belirli kaynaklardan soru çözmek size başarı gerektirir. Best Matematik olarak sizlere LGS sürecinde öğrenci koçluğu yapıyoruz.  İhtiyaç halinde bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yazıda emeği geçen Yasin Uzunismail hocamıza teşekkür ederiz.

LGS Matematik netleriniz artmıyorsa, yeni nesil soruları çözemiyorsanız Best Matematiğin LGS Matematikte uzmanlaşmış eğitim kadrosuyla tanışmalısınız. Tercihinize bağlı olarak online veya yüz yüze matematik özel ders ve öğrenci koçluğu taleplerinizle ilgili aşağıdaki formu doldurmanız durumunda EN KISA SÜREDE size dönüş sağlanacaktır.

Matematik bizimle ÇOK KOLAY.