LGS Matematiğe Nasıl Çalışılır? LGS Nasıl Fullenir?

MEB LGS‘de matematik okuryazarı öğrencileri seçmeyi hedefliyor her zaman. Bunun anlamı şu: Ezberleyen öğrenci değil, öğrendiği bilgiyi içselleştiren, farklı problem durumlarında ve günlük hayatta kullanabilen, analitik düşünen öğrenci. Yani ezberleme şeklinde bir çalışma tarzı bir öğrenciyi asla başarıya ulaştırmaz. LGS matematiğe nasıl çalışılır diye merak ediyorsanız, yazının devamı size göre…

LGS MATEMATİĞE NASIL ÇALIŞMALISINIZ?

  1. Kazanımları Öğrenmeden Yeni Nesil Sorulara Geçiş Yapma:

   Bazen öğrenciler sınavda yeni nesil sorular gelecek diye kazanımları tam olarak öğrenmeden yeni nesil sorularla çalışmaya başlıyor. Yeni nesil soruları çözemeyince de ben yapamıyorum diye çalışmayı bırakıyor. Öncelikle kazanım kavrama testleri çözmelisin. (Bakınız: Yeni Nesil Soru Çözme Taktikleri )

   lgs türkiye birincilerinden tavsiyeler 

  2. Önce Kazanım Düzeyinde Kaynaklardan Başlamalısın: 

   Ardından yeni nesile geçiş soru bankalarıyla yani hem kazanım hem yeni nesil beraber olan soru bankalarıyla devam etmelisin. Ardından da yeni nesile geçiş yapmalısın. Bunları da yaptıktan sonra üst düzey yeni nesil soru bankaları çözme vakti gelmiş demektir. (Bakınız: LGS Matematik için kitap tavsiyeleri )

  3. Çözemediğin Sorular Çok Önemli: 

   Yapabildiğin sorular elbette güzel ama yapabildiğin sorular değil yapamadığın sorular seni başarıya ulaştırır. Yapamadığın soruyu önce kendin bir kez daha çözmeye çalış, sonrasında ise mutlaka öğretmenlerine sor.

  4. Planlı ve Düzenli Çalış: 

   Hangi yayından kaç adet soru çözdüğünü günlük olarak bir kağıda not et.

   yeni nesil soruları çözemiyor musunuz  

  5. Denemeleri Süreli Çöz: 

   Matematik denemesi çözüyorsanız önce 50 dakika süre verin kendinize. Ardından süreyi kademeli olarak önce 45 dakika sonra da 40 dakikaya düşürün. www.bestmatematik.com

  6. Geometrik Sorular Çöz: 

   LGS 2021 ve 2022’de görüldüğü üzere soruların birçoğu geometrik şekilleri içeren şekilde hazırlanmıştır. 0 yüzden özellikle şekilli sorulara önem ver.

  7. Zaman Yönetimi:

   Sınavlarda zaman yönetimini doğru bir şekilde yapabilmek en az bilginiz kadar önemlidir. Yapamadığınız bir soruyla inatlaşmayın, turlama tekniğiyle ilerleyin. Sonradan yapamadıklarınıza dönersiniz. Döndüğünüzde bir kısmını kolaylıkla yapabildiğinizi fark edeceksiniz.

  8. Mutlaka Kitap Okuyun: 

   Günlük 20-30 sayfa kitap okumak özellikle yeni nesil soru çözümlerinde size katkı sağlayacaktır. (Bakınız: Kitap Okumanın Matematik Başarısına Etkisi )

   kitap okumanın yeni nesil sorulara etkisi

  9. Farklı Yayınları Çöz: 

   Farklı yayınların soru bankası ve denemelerini çözmek farklı soru türleri görmeni sağlar. Bunu yapman sınavda sürpriz yaşamanı engelleyecektir.

Bu 9 maddeyi yaparsanız LGS matematiğe nasıl çalışılır diye düşünmenize gerek kalmaz. LGS hazırlık azim ve sabır gerektirir. Ayrıca uzman bir öğrenci koçundan veya bir öğretmeninizden destek alarak hazırlanmanız gerekir. Yoksa doğru yaptığınızı zannettiğiniz birçok şeyin aslında yanlış olduğunun farkına varacaksınız. Saatlerce ders çalışmaktan ziyade nitelikli çalışmak, yüzlerce soru çözmekten ziyade nitelikli ve belirli kaynaklardan soru çözmek size başarı gerektirir. Best Matematik olarak sizlere LGS sürecinde öğrenci koçluğu yapıyoruz.  İhtiyaç halinde bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yazıda emeği geçen Yasin Uzunismail hocamıza teşekkür ederiz.

LGS Matematik netleriniz artmıyorsa, yeni nesil soruları çözemiyorsanız Best Matematiğin LGS Matematikte uzmanlaşmış eğitim kadrosuyla tanışmalısınız. Tercihinize bağlı olarak online veya yüz yüze matematik özel ders ve öğrenci koçluğu taleplerinizle ilgili aşağıdaki formu doldurmanız durumunda EN KISA SÜREDE size dönüş sağlanacaktır.

Matematik bizimle ÇOK KOLAY.


ÜCRETSİZ DENEME DERSİNE BAŞVUR

“LGS Matematik Nasıl Fullenir” diye mi düşünüyorsun?

LGS matematik nasıl fullenir?” diye düşünüyor musun? “Ben matematikten hiç anlamıyorum. Matematikte çok zorlanıyorum. 20 net nerede? 2, 3 net ancak yaparım…” diyenlerden misin? O zaman bu yazı tam sana göre.

Bu yazıda sana matematik netlerini 0 netten 20 nete aşama aşama nasıl arttırabileceğini anlatacağım ve matematikten full çekmene yarayacak harika taktikler vereceğim.

matematikten korkmayın

Matematikten Korkmayın

Gençler ilk önce matematikten korkmayacağız ve başaracağımıza inanacağız. Tamam, bu iş çocuk oyuncağı kadar kolay değil ama çalışınca, başarılamayacak kadar da zor değil kesinlikle. Şunu her yerde duyuyorsunuzdur. “İnanmak başarmanın yarısıdır.” kendisine inanarak ben yapabilirim diyenler bu işe bir sıfır önde başlar.

hedefinizi yüksek tutun

Hedefinizi Yüksek Tutun

“Hocam bana 15 net yeter.” demek asla yok. Hedefinizi büyük tutun. Hedefimiz 20 net yani full çekmek olacak. Neden? Çünkü hedefimize küçük tutarsak büyük hedeflere zaten ulaşamayız. Ama hedefimizi büyük tutarsak büyük hedefe ulaşabiliriz. Ulaşamadık diyelim, daha küçük hedeflere çok daha kolay ulaşırız.

Günlük hayattan örnek vermek gerekirse Ankara’dan İstanbul’a yola çıkacak bir yolcunun hedefi İstanbul olduğu için Bolu’ya varmak sanki ona çok kısaymış, kısa bir mesafeymiş, kolaymış gibi gelir. Oysaki Ankara’dan yola çıkarken Bolu’yu hedef alarak yola çıksaydı psikolojik şartlanma olacak ve Bolu’ya ulaşmak ona bu kadar kolay kesinlikle gelmezdi. Burada işin psikolojisi de çok önemli olduğu için iyi mi siz beni dinleyin ve okul hedefiniz Galatasaray Lisesi, Kabataş Lisesi, net hedefimiz ise full çekmek yani 20 Net olsun. Ha sonrasında 15 net gelir, 19 net gelir. Onu o zaman değerlendirirsiniz.

Çalışma planı hazırlama

Çalışma Planı Hazırlama

Şimdi yavaş yavaş nasıl çalışmamız gerektiği, kendinizi nasıl planlamanız gerektiğine dair önerilerimize geçelim. İlk iş çalışmaya kendini tanıyarak başlamak veya hiçbir şey bilmiyormuş gibi düşünerek hareket etmek sizleri dört çeşit öğrenci grubu halinde değerlendirirsek, birinci grup 0 ile 5 net arasında yapanlar, ikinci grup 5 net ile 10 net arasında yapanlar, üçüncü grup 10 net ile 15 net arasında yapanlar ve son olarak dördüncü grubumuz 15 net ile 20 net arasında yapanlar. Genel itibariyle bu dört grubu da kendi arasında iki gruba ayırabiliriz 0-5 net ve 5-10 net arasında olanlar konu eksiği olanlar grubu, 10-15 net ve 15-20 net arasında olanlar ise soru çözümü eksiği veya soru tipi bir başka söylemiyle soru kalıbı öğrenme eksiği olanlar grubu diye adlandırabiliriz.

Şimdi arkadaşlar isterseniz kademe kademe ilerleyelim. Tabii ki çarçabuk 0 netten 20 nete hemen çıkamayız. Bunun için matematik temelimiz olması gerekir. Bu temeli oluşturduktan sonra 20 nete koşar adımlarla nasıl ilerlediğinizi sizler de göreceksiniz. Bunun için ilk önce LGS matematik konularını bir çerçeve plana yatırın arkadaşlar. Ardından bunları belirlediğiniz zamana göre konu konu, gün gün bölün.

Matematik için ayıracağımız zaman için günlük üç saat fazlasıyla yetecektir. Bu üç saati planlarken bir saat konu anlatımı çalışın. Bitti mi tabii ki bitmedi. Her çalıştığınız konunun sonunda da sırf bu konuya ait soru çözümüne tam iki saat ayırın arkadaşlar ve burası çok önemli, mutlaka çalışmaya yeni başlamış olsanız bile bu soruların arasında basit düzeyde de olsa yeni nesil sorulara yer verin.

Başlangıçta çözdüğünüz soruların çoğu temel düzey sorular olabilir. Tamam sıkıntı yok ama mutlaka içlerinde az da olsa alışmamız için yeni nesil sorularda olmak zorunda. “Bu sorulardan da çözelim ama hocam matematik için üç saat çok fazla.” diyenlere cevabım matematiğin etkisi de LGS’de çok fazla. Yapacak bir şey yok arkadaşlar ve dikkatinizi çekiyorum bizim hedefimiz yirmi net, yani matematikten full çekme. Buna göre hareket etmemiz gerekiyor. O yüzden üç saat fazla demiyoruz asla.

Biz dönelim çalışma önerilerimize. Planlı bir çalışma sonrasında tüm konuları bitirdiğinizde genel soru çözümüne geçin. Peki nedir genel soru çözümü? Hani eskiden konu konu soru çözüyorduk ya şimdi tüm konulardan karma soru çözeceğiz. Peki bu çalışma temposu içerisinde bu çalışma planında aksaklıklar yaşadığın zaman ne yapmalısın? Kendi başına işin içinden çıkamadığın konular için Youtube bulunmaz nimet. Bu tip durumlarda arkadaşlar, Youtube’dan videolar izleyelim. Ama her zaman söylüyorum, altını çizerek söylüyorum. Film izlermiş gibi değil. Mutlaka önünde kalem kağıt olmalı ve yazarak çalışmalısın. Yoksa pek bir faydasını göreceğini ben zannetmiyorum.

Çalışma taviyeleri

Çalışma Tavsiyeleri

Şimdi gelelim soru çözümü için sizlere vereceğim tavsiyelere çalışmak için seçeceğiniz soru bankalarını basit, orta ve zor şeklinde sıralayarak kullanmanız size çok fayda sağlayacaktır. Sırf hava olsun diye arkadaşlar kafadan zor soru bankalarıyla bu işe başlama, moral bozukluğu, zaman kaybı ve bocalamaktan başka size hiçbir katkı sağlamayacaktır. Ayrıca bu soru bankalarında çalışırken soru çözerken mutlaka çözemediğiniz sorular olacaktır. Bu sorular için arkadaşlar çok önemli bakın burası, bir kes yapıştır defteri oluşturmanız çok önemli.

Yine bu defterdeki sorularımız çok fazla birikmeden öğretmenlerimize götürüp çözdürmeliyiz. Biliyorsunuz bu konuda sanal uygulamalar da gelişti arkadaşlar. Sorunun fotoğrafını çekip atıyorsunuz ve size sorunun çözümü mesaj olarak birkaç dakika sonra telefonunuza geliyor. Yalnız arkadaşlar, soru çözerken bakın daha önce de söyledim, yine tekrar hatırlatıyorum. Yavaş yavaş şöyle yeni nesil sorulara yer vermeye başlamamız gerekiyor.

Bu seviyeyi yavaş yavaş artırarak ne kadar çok yeni nesil soruyu anlayarak çözersek, soru tiplerini, soru kalıplarını daha iyi kavramış, hafızamıza yerleştirmiş oluruz ve benzer tipte benzer kalıpta bir soru karşımıza başka bir kaynakta karşımıza çıktığı zaman çok rahat bir şekilde o zaman hemen çözebiliriz. Buraya kadar anlattığımız kısım daha çok 0 netten 5 nete ve 5 netten 10 nete demiş olduğumuz ilk iki grubumuzu ilgilendiriyor. Bu aşamaya kadar gelen bir öğrenci artık belirli bir temel oluşturmuş olur ve çok fazla konu eksiği kalmaz.

10 netin üzerine nasıl çıkılır

LGS Matematikte 10 Netin Üzerine Nasıl Çıkılır?

Arkadaşlar, şimdi geliyoruz  LGS Matematikte 10 netin üzerine nasıl çıkılır? Artık deneme tipi soru çözümüne başlayacağız arkadaşlar. Piyasada bir sürü branş denemesi ve karma denemeler mevcut. Bunun yanında en çok işinize yarayacak olan şey örnek soruları yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu örnek sorulardan bahsediyorum. Bunlar çok önemli. Bunları da mutlaka aylık yayınlandığında çıktısını alıp çözeceğiz. Bu denemelerle ilgili en önemli husus aslında şu denemeleri gerçek sınav havasında yapmak. Bu nasıl olacak peki? Altını çizerek söylüyorum, süre tutarak arkadaşlar. Süre tutmazsak bu iş bizim ilerlememizi yavaşlatır. Ama süre tutarak yaparsak mutlaka sınav atmosferinde olacağı için ve bir önceki denemeyi ne kadar sürede bitirdiysek bir sonraki denemede bu sürenin altında bir sürede bitirmek için çaba sarf edeceğimizden dolayı kendimizi geliştirmiş oluruz.

Öteki türlü süre tutmazsak yerimizde sayar, hatta geliriz arkadaşlar. Ayrıca süre tutmanın bize şöyle bir katkısı var. Biliyorsunuz temel beceri soruları olarak adlandırdığımız bu yeni nesil sorular çok fazla vaktimizi almakta ama ne kadar çok süre tutarak yeni nesil sorunu çözersek o kadar kısa sürede bu soruları çözmeyi öğrenmiş oluruz.

Bir de bu denemelerde yapamadığımız soruları mutlaka çözdürelim arkadaşlar. En büyük düşülen hatalardan bir tanesi de öğrencilerimiz adına bu. Çocuk deneme sınavına giriyor ve sınavından sonra kitapçığı kaldırıp atıyor. arkadaşım. Senin yapmış olduğun soruların sana bir faydası kalmıyor. Çünkü sen onları zaten biliyorsun. Yapamadığınız soruların üzerine gitmen gerekiyor ki kendini geliştirebilirsiniz.

O zaman ne yapıyoruz arkadaşlar? Biz bu hataya asla düşmüyoruz. hem evde yapmış olduğumuz deneme sınavlarında. hem de dershanede ve okulda girmiş olduğumuz deneme sınavlarında yapamadığımız soruları mutlaka çözdürelim ki eksiklerimizi görelim. Bu eksiklerimizi tamamlayalım. Çünkü hedefimiz full çekip 20 net yapmak tabii bu süreçte konu anlatımını da ihmal etmeyeceğiz. Ama konu anlatımıyla çok fazla da vakit kaybetmeyeceğiz. Peki bu dengeyi nasıl kurabiliriz? Hani biraz önce söylemiştim ya denemeler çözüyorduk bu denemelerde yapamadığımız sorular vardı işte arkadaşlar. Bu yapamadığımız soruların konuları bizim eksik kaldığımız konular oluyor. Biz sadece bu süreçte bu aşamada bu konulara çalışıyoruz ve eksiklerimizi gideriyoruz. Tüm konuları çalışırsak o zaman soru çözmeye vakit bulamayız. istediğimiz hedefe ulaşmakta zorlanırız bu aşamada ise arkadaşlar anlattıklarımız sizi 10 netten 15 nete taşıyacaktır.

15 netten 20 nete çıkarmak

LGS Matematikte 15 Netten 20 Nete Çıkarmak

Evet şimdi geldik, işin en can alıcı noktası olan LGS Matematikte 15 netten 20 nete çıkmaya. Bu net aralığına özel tavsiyelerimize geçmeden önce söylememiz gereken bir şey var ki çok önemli kendini yeterli görmeyeceksin arkadaşım. Çünkü netini düşürmemek yani 15 netin altında netler görmemek istiyorsan ben oldum demeyeceksin.

Daha tam olmadım, gelişmeye hazırım, Gelişmeye açığım. Daha çok fazla öğreneceğim şey var diyeceksin. Eğer bu hataya düşersen biz full çekmeyi 20 net değil 15 netin daha da altındaki netleri görürüz. Peki 15 netten, 20 nete doğru yol almak için neler yapman lazım?

Burada devreye artık benim amiral gemisi olarak adlandırmış olduğum zor soru bankaları girecek artık. Bu tipte doğruluk seviyesi yüksek sorulara sahip soru bankalarından sorular çözmeye başlayacaksınız ki nedenlerimiz daha da yükselsin. Tabi şimdi hepinizin aynı şeyi söylediğini duyar gibiyim Hocam kaynak ismi söyler misiniz, yayın tavsiyesinde bulunur musunuz diye.

Tabii buradan isim vererek şu yayın bu yayın diye herhangi bir tavsiyede bulunmayacağım. Ama sitemizde LGS Matematik Soru Bankaları Tavsiyeleri adlı sayfamıza göz atabilirsiniz.  Ayrıca LGS Türkiye 1.lerinin tavsiyeleri ve videolarının olduğu sayfamızı da tavsiye ederiz. Ayrıca zaten bu işin içerisinde olan sizlersiniz. Arkadaşlarımızla kendi aralarında konuşmalarımızdan da zor soru bankaları hangileri biliyorsunuz. Bu arada tabii ki evde deneme çözmeyi ve dışarıda denemelere girmeyi asla ihmal etmiyoruz.

İhmal etmememiz gereken bir diğer husus nedir? Daha önce de söylediğim gibi bu denemelerde yapamadığınız soruları mutlaka çözdürüyoruz arkadaşlar. Bu yapamadığımız soruların üzerine üzerine gideceğiz ki istediğimiz hedefe 20 nete çok rahat ulaşabilelim yapamadığımız soruları yine burada tekrar hatırlatalım. Bir kes yapıştır defterimiz vardı, o kes yapıştır defterine yapıştırıyoruz, biriktiriyoruz ve mutlaka çözdürüyoruz.

Verdiğim bu taktikleri eğer harfii harfine uygularsan, hızlı bir şekilde başarı basamaklarını çıktığını sen de gözlemleyeceksin ve sonuç olarak da matematikten yirmi net yani full çekmeyi başarmış olacaksın.

Best Matematikle LGS matematik nasıl fullenir diye artık düşünmenize gerek yok. Çünkü uzman öğretmenlerimizle size bu konuda destek oluyor ve LGS sürecini hem öğretmenlerimiz hem de öğrenci koçlarımızla beraber yürütüyoruz. Eğer sistemimizle tanışmak ve bu konuda bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurun. Genel Koordinatörümüz 24 saat içerisinde hemen size ulaşsın…

BİZİ TANIYINWhatsapp