LGS Matematik

Liselere Geçiş Sınavı (LGS), öğrencilerin ortaöğretime adım atarken karşılaştığı kritik bir sınavdır. Bu sınav, öğrencilerin gelecekteki eğitim yolculuklarını belirlemede önemli bir kilometre taşıdır. LGS matematik bölümü, öğrencilerin genel başarılarını değerlendirmenin yanı sıra, analitik düşünme yeteneklerini geliştirmelerine ve günlük yaşamlarında matematikle daha etkili bir şekilde başa çıkmalarına olanak tanır.

Matematik, birçok bilim dalının temelini oluşturduğu için LGS matematik testine iyi bir hazırlık, öğrencilere sadece sınavda değil, aynı zamanda akademik başarılarının temelini oluşturacak önemli bir beceri kazandırır.

LGS matematik , 2022 ve 2023 yıllarında sınavın en belirleyici testi olmuştur. LGS matematik testinin LGS puanının %30’dan fazlasını etkilediği ortadadır. Bu da göstermektedir ki, LGS Matematik testine ciddiyetle  ve mutlaka profesyonel destekle hazırlanılması gerekmektedir.

LGS Matematik Özel Ders

lgs matematik özel ders

LGS matematik, özel ve disiplinli bir çalışma gerektirir. Hedefiniz yüksekse mutlaka iyi bir matematik öğretmeni veya eğitim koçundan destek almalısınız.

LGS matematik özel ders, öğrencilere bu önemli sınavda başarı sağlama amacı güder. Temel kavramların güçlendirilmesi, test stratejileri ve çözüm tekniklerinin öğretilmesi, öğrencilerin sınav anındaki performansını artırmayı hedefler. Matematik testi, sadece bilgi değil, aynı zamanda analitik düşünme yeteneklerini değerlendirerek öğrencilere hayatları boyunca faydalı olacak bir perspektif sunar.

LGS matematik testi, matematik bilgisini ölçmenin yanı sıra, genel başarının belirleyicisi olan bir unsurdur. Bu nedenle, doğru rehberlikle, öğrenciler sınavda başarılı olmanın ötesinde, matematikle günlük yaşamlarında ve gelecekteki akademik kariyerlerinde başarı elde edebilirler.

2022 ve 2023 LGS matematik sorularını incelediğimizde; son yıllarda soruların büyük çoğunluğunun analitik düşünmeye dayalı yeni nesil beceri temelli testlerden oluştuğu ve geometrik şekilli soruların ağırlıkta olduğu, sınavın zorluk seviyesinin de geçen yıllara göre daha zor olduğu görülmektedir. Konuya hakim olan ve beceri temelli soru bankalarından sınava hazırlanan öğrencilerin daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

2023 LGS Sınav Sonucu İstatistikleri

Toplam başvuru sayısı: 1 milyon 246 bin 465
Sınav katılım oranı: %82,65
Tam puan alan öğrenci sayısı: 562
Türkçe testi doğru ortalaması: 9.99 (20 soru var)
Matematik testi doğru ortalaması: 5.95 (20 soru var)
Fen Bilimleri testi doğru ortalaması: 9.01 (20 soru var)
İnkılap Tarihi testi doğru ortalaması: 6.06 (10 soru var)
Din Kültürü testi doğru ortalaması: 6.29 (10 soru var)
İngilizce testi doğru ortalaması: 4.91 (10 soru var)


Bu verilere göre, geçen yıla kıyasla 2023 LGS sınavına katılım oranı bir miktar artış göstermiştir, . Tam puan alan öğrenci sayısı ise 562’dir ve bu rakam, 2022 LGS’de tam puan alan öğrenci sayısını (484) geride bırakarak artmıştır.

Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin ortalama netleri geçen yıla göre artış göstermiştir. Ancak, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil (İngilizce) derslerinin ortalama netleri ise geçen yıla kıyasla değişmemiştir.

LGS 2022’De 1 Net Kaç Puan?

1 Matematik neti 5,78 puan
1 Fen neti 3,56 puan
1 Türkçe neti 3,44 puan
1 Din neti 1,59 puan
1 İnkılap neti 1,47 puan
1 İngilizce neti 1,34 puandır.

LGS 2023’De 1 Net Kaç Puan?

1 Matematik neti 4,2531 puan
1 Türkçe neti 4,3475 puan
1 Fen Bilimleri neti 4,1263 puan
1 Din Kültürü neti 1,8995 puan
1 İnkılap Tarihi neti 1,662 puan
1 İngilizce neti 1,5082 puandır.

LGS Matematikle Hedefinizi Gerçekleştirin

LGS’ye çalışırken hedef sizin için çok önemlidir. Hedefi olmayan gemiye rüzgar yardım etmez. Hedef sizi çalışırken zinde tutar ve rehaveti önler. Türkiye’nin en seçkin ve en yüksek puana sahip liselerinden olan Galatasaray Lisesi, Kabataş Lisesi, İstanbul Lisesi ve Çapa Fen Lisesi sizin hedeflerinizden biri olabilir. Bu okullar maximum %1lik sıralamada olan ve 460 puanın üstündeki okullardır. 

lgs matematik hedefi kabataş galatasaray

LGS Matematik Testinin Önemi

Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS), matematik testi diğer derslere göre daha yüksek katsayıya sahiptir. Bu durum, matematik testinin genel sınav puanı üzerinde daha fazla etkili olacağı anlamına gelir. Matematik testinin yüksek katsayısı, öğrencilerin bu derse daha fazla ağırlık vermesini ve bu alandaki başarılarını artırmak için daha fazla çaba sarf etmelerini gerektirir. Dolayısıyla, LGS’de matematik testine verilen önem, sınav stratejilerini belirlerken ve hazırlık süreçlerini planlarken dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. 

LGS Matematik 1.Dönem Konuları

 • Çarpanlar ve Katlar
 • Üslü İfadeler
 • Kareköklü İfadeler
 • Veri Analizi
 • Basit Olayların Olma Olasılığı
 • Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler

LGS Matematik 2.Dönem Konuları

 • Doğrusal Denklemler
 • Eşitsizlikler
 • Üçgenler
 • Eşlik ve Benzerlik
 • Dönüşüm Geometrisi
 • Geometrik Cisimler

LGS Matematik Soru Dağılımı

LGS Matematik soru dağılımı çok önemlidir. Yıllara göre hangi konudan kaç soru geldiği, hangi konulardan soru çıkıp çıkmadığı çok merak edilmektedir. Biz de sizler için konu konu ünite ünite LGS Matematik 2021 2022 2023 soru dağılımını hazırladık. Ayrıca güncel 2023 LGS sınavı soru dağılımı sizler için hazırladık.

lgs matematik soru dağılımı


LGS Matematikte Başarılı Olmanın Yolları

-Önce Kazanım Düzeyinde Kaynaklardan Başlamalısın
-Kazanımları Öğrenmeden Yeni Nesil Sorulara Geçiş Yapma
-Çözemediğin Sorular Çok Önemli
-Planlı Ve Düzenli Çalış
-Denemeleri Süreli Çöz
-Geometrik Sorular Çöz
-Zaman Yönetimi
-Mutlaka Kitap Okuyun
-Farklı Yayınları Çöz
-Rahat Olun, Çünkü Çalıştınız
-LGS Matematikte başarılı olmanın yolları ve LGS taktikleri için Matematikte başarılı olmanın yolları nelerdir? sayfamızı ziyaret ediniz.

LGS Rehberlik

LGS süreci LGS rehberliğiyle birlikte profesyonel olarak yürütülmesi gerekir. Bu süreçte öğrenci ve velilerin farklı sorunları olmakta ve bu sorunların çok hızlı yürütülmesi gerekmektedir. Best Matematik olarak uzman matematik öğretmenlerimizle birlikte aynı zamanda psikolog ve psikolojik danışmanlarımızla birlikte bu süreci profesyonel olarak yürütüyoruz. 

matematik özel dersin faydaları

LGS Matematik Hızlı Son Tekrar

Lgs sınavından 1 ay önce yapılan yoğunlaştırılmış ders tekrarına lgs matematik hızlı son tekrar denir. Daha çok yeni nesil sorular çözerek hızlı bir şekilde 1 yılı tekrar ediyoruz. Konu anlatımı yapılmaz. Soru çözerken konuların önemli noktaları vurgulanarak, pekişmesi sağlanır. Her hafta 4-6 ders yapılarak toplam 24 saatlik paket programdır. Detayları sitemizde ve instagram adresimizde belirlenmektedir.

LGS Matematik Özel Ders Fiyatları

LGS Matematik testlerinin son yıllarda çok zor olmasından dolayı aileler haklı olarak matematik özel ders aldırmaktadır. Öyle olunca matematik özel ders fiyatları en çok merak edilen konulardan biri olmaktadır. Best Matematik olarak online özel ders fiyatlarımız VIP grup/birebir seçenekleri ile yapılmakta 100 TL ile 350 TL arasında değişmektedir. Haftada 2 dersten fazla olması durumunda fiyatlar indirimli olmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için bize aşağıdaki form veya Instagram üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Genel koordinatörümüz 24 saat içerisinde size ulaşacaktır.

LGS Matematik 2023 Başarılarımız

 BEST MATEMATİĞİ TANIYINyeni nesil soruları çözemiyorum

LGS 2024 Matematik Yeni Nesil Soru Çözme Derslerimiz

LGS 2024 yeni nesil soru çözüm derslerimiz başladı. Sen de yeni nesil soruları çözmek hatta hızlı bir şekilde çözerek zamanını yetiştirmek ister misin?  LGS Yeni Nesil Soru Çözme Dersleri sayfamızdan detayları öğrenebilirsiniz.

LGS MATEMATİK DERSLERİMİZDEN ÖRNEKLER