LGS ve YKS Sınavları İçin Kurs Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

kurs seçerken nelere dikkat edilir

Saygıdeğer veliler ve değerli öğrencilerimiz. 2024  LGS ve 2024 YKS için önümüzde yaklaşık 1 yıl var. 7.sınıftan 8.sınıfa geçecek veya 11.sınıftan 12.sınıfa geçecek çocuğunuz var ve önümüzdeki yıl nasıl bir süreç izleyeceğinizi düşünüyorsunuz?  Acaba dershaneye/ kursa göndermeli misiniz? Eğer göndermeniz gerekiyorsa nasıl bir dershane / kursa göndermelisiniz? Kurs seçerken nelere dikkat edilir?

‘Kafamda deli sorular’ denecek tarzda bir çıkmaz durum söz konusu.  Şu bir gerçek ki öğrenciler yaklaşık 2 yıldır pandemiden dolayı eksik eğitim aldı. Bu eksiği kapatmak için ya kursa gitmeli ya da eksik olduğu dersten mutlaka özel ders almalı. Kursa gitmeniz tüm dersler için bir ihtiyaçtır. Kursa gitmek size daha disiplinli bir şekilde konu tekrarı sağlar. Kaynakları daha disiplinli bir şekilde çözmenizi sağlar. Diğer arkadaşlarınızın durumunu da görmenizi sağlar. Böylelikle rekabet başarı getirir. Bu sebeplerle son 2 yıldır eksikliği de kapatmak için öğrencimiz kursa gidebilir. Peki kurs seçerken nelere dikkat edilir ?

kurs seçme

LGS-YKS Sınavları İçin Kurs Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Zincir Kurslar

İsim yapmış birçok kursun franchise (isim hakkı satış) olduğu bir gerçektir. Yani kursun genel merkeziyle sadece isim hakkı bedeli verilerek bir anlaşma yapılmaktadır. Onun için kursun ismine çok itibar etmeyiniz. Mutlaka geçmiş yıllarda o kursa giden bir referans aramalısınız. Ayrıca kursla çok net bir şekilde hangi derslerin haftalık kaç saat olacağını (örneğin matematik dersinin haftalık kaç ders olacağını) , öğretmenlerin tecrübesini, ders harici etüt ve soru çözme ofislerini net bir şekilde öğrenmelisiniz. Düşük ücrete, yeni mezun öğretmenlerin çalıştığı bir çok kurs mevcuttur. LGS ve YKS gibi sınav sistemlerinde tecrübeli öğretmenlerin yer alması verimlilik ve yararlılık açısından daha çok tercih edilmelidir.  Öğrenci koçluğu ve rehberliğin ne şekilde yapıldığını da mutlaka sorgulamalısınız. Öğrenciyle birebir olarak ayrı bir saatte yapılması tercih edilir. Birçok kurs öğrenci koçluğu diye bir ders ayırır ve belirlenen öğretmen tarafından sınıf için grup olarak yapılır. Tabi ki birebir öğrenci koçluğu yapılması daha verimlidir. 

Büyük zincir kursların franchise olma gibi bir dezavantajı dışında avantajları da vardır. Örneğin genelde büyük kursların yayınevleri vardır ve yıllardır yayıncılık yaptıklarından bu konuda çok tecrübeli olmaktalar. Deneme kulübü ile her hafta deneme yaparlar. İşleyiş daha profesyonel olmaktadır. Öğretmen seçimleri ve kursun yönetimi ve işleyişi daha oturmuştur. Ayrıca zincir büyük kurslar psikolojik danışmanlık rehberlik mezunu öğretmenler istihdam etmektedir. Bu da bir avantajdır. Ama kursla tanışma ve görüşme esnasında tüm bunlar sorulmalıdır. 

Zincir (Büyük – Marka) Kursa Kayıt Olmadan Hangi Soruları Sormalısınız?

 • Kaç yıldır hizmet verdiklerini
 • Hangi yayınları kullandıklarını
 • Ders saatlerini
 • Özel ders imkanlarını
 • Etüt imkanlarını
 • Soru çözdürme imkanlarını
 • Öğretmenlerin tecrübesini
 • Deneme kulübü (Haftalık deneme)

online lgs kursu seçme

Butik –Vip Kurslar

Küçük diyebileceğimiz ve genelde 5-6 kişilik sınıflardan oluşan butik kursların ise birçok avantajı vardır. Daha az öğrenci olduğundan dolayı sizinle ilgilendikleri süre daha fazla olacaktır. Özellikle birebir ders ve eğitim koçluğu hususunda diğer kurslara oranla ciddi bir avantajdır. Butik kursların dezavantajı ise, kurs ücretleri daha pahalı olabilir. Bu konuda tercih size ait! Kalabalık sınıf ve kurslarda kaybolmaktansa butik kurslarda belli bir meblağ daha fazla ödemek daha avantajlı olabilir.

Bir de son dönemde VİP kurslar ortaya çıkmıştır. Bunlar da genelde 4-6 kişilik sınıflardan oluşmaktadır. Kurslar da en fazla 40-50 öğrencinin eğitim gördüğü şekilde küçüktür. Yine bu kursların ücretleri de diğer kalabalık kurslara göre yaklaşık 2-3 katına çıkmaktadır. Eğer öğretmen kalitesi ve eğitim koçluğu konusunda sizi tatmin ediyorlarsa VİP kurslara da kayıt yaptırabilirsiniz.

Butip-Vip Kursa Kayıt Olmadan Hangi Soruları Sormalısınız?

 • Sınıfların kaç kişilik olduğunu
 • Hangi yayınları kullandıklarını
 • Ders saatlerini
 • Özel ders imkanlarını
 • Etüt imkanlarını
 • Soru çözdürme imkanlarını
 • Tekrar programlarını
 • Öğretmenlerin tecrübesini
 • Deneme kulübü (Haftalık deneme)

Kurslarda Olması Gereken Olmazsa Olmaz Özellikler Nelerdir?

Çocuğunuzu hangi tür kursa gönderecek olursanız olun olmazsa olmaz dikkat etmeniz gereken hususlar ise şunlardır:

 • Sınav gruplarında derse girecek öğretmenler en az 3 yıl tecrübeye sahip olmalıdır.
 • Dersin haricinde etüt olup olmadığı konuşulmalıdır. Özellikle öğrencilerin etüt yaparak kendilerinin ders çalıştığı kurslar daha faydalıdır.
 • Öğrencilerin çözemedikleri sorulara ilişkin nasıl bir uygulama olduğu sorulmalıdır.
 • Özel ders imkanı olmalıdır.
 • Sınıflar 8 kişiden fazla olmamalıdır.
 • Öğrenci koçluğu / rehberlik olup olmadığı sorulmalıdır. Birebir eğitim koçluğu ve bireyselleştirilmiş program olmazsa olmazımızdır.

LGS YKS Kurs Ücretleri

 LGS ve YKS kurs ücretleri 2022 2023 yılında da aileler tarafından çok dikkatle izlenmektedir. Kurs ücretleri kursun bulunduğu konuma ve kursun özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğe uygun şekilde, yapmış olduğumuz araştırmalara göre sizlere fikir vermesi açısından bilgiler sunacağız.

 • 2023 2024 LGS YKS Kurs Ücretleri

2022 2023 LGS YKS kursu ücreti kursun bulunduğu yere göre değişkenlik göstermekle birlikte 6000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. 

 • 2023 2024 LGS YKS Butik Vip Kurs Ücretleri

2022 2023 LGS YKS butik vip kurs ücreti kursun bulunduğu yere göre farklılık gösterir. 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Vip kurslarda özel ders usulü hizmet veren yerlerde ise 20.000 TL ile 30.000  TL arasında yıllık ücretler talep edilmektedir. 

KURSA MI GİTMELİSİNİZ YOKSA ÖZEL DERS Mİ ALMALISINIZ?

Kursa gitmeniz size tüm dersler açısından daha planlı ve programlı bir şekilde çalışma sağlar. Ama tüm derslerden değil de belli derslerden eksikliğiniz varsa özel ders daha faydalıdır. Böylelikle size eksiklerinizi kapatmanız için daha fazla zaman kalır. Ancak toplamda özel ders ücreti sizin kurs ücretinizden daha fazla çıkabilir. Birebir ders aldığınızı ve nokta atış eksiklerinizi kapattığınızı düşünürsek bu göz ardı edilebilir. Örneğin daha çok Matematikten eksikleriniz varsa Matematik özel dersi alarak başarılı olabilirsiniz. Bunun için tüm derslerden kursa gitmenize gerek yoktur. Online veya yüz yüze birebir alacağınız özel ders size daha çok faydalı olacaktır.

Whatsapp